Osbdunyasi.com

osb

Osb Yonga Levha | Genel Bilgiler | Nedir ? | Kullanım Alanları | Osb Fiyatları

osbYönlendirilmiş yonga levha (İngilizce: Oriented Strand Board, OSB) yonga levhalar, rutubete darbeye dayanıklı ahşap malzemedir ... OSB esnek yapısı ve dekoratif görünümü nedeniyle özellikle Amerika ve Kanada'da çatı kaplama malzemesi olarak uygulanmaktadır.
OSB için, fırınlanmış ve işlenmiş, 122 x 244cm ebadında standart kereste diyebiliriz. Fakat kalitesi ve dayanımı diğer kerestelere kıyasla üstün özelliklere sahiptir. Nedeni ise OSB özel tesislerde, elektronik nem kontrollü ortamda, kendi kendine kontrollü makinalarda ebadına uygun üretilir. Ahşabın muadili ve kullanıldığı hemen hemen bütün mekanlarda kullanılır.

Suya ve neme son derece dayanıklıdır. Levha şeklinde boylu boyunca ahşap yongası ve talaş birbirine paralel yayılmak suretiyle ve her katman birbirine şaşırtmalı düzenlenerek, son katman ile ilk katmanın yönleri aynı olması koşulu ile elde edilir. Böylece çivi çakmaya uygundur. Taşınması ve nakliyesi kolaydır. Yapı güvenliğini artırır. Dekoratiftir, taban ve tavan kaplamasına elverişlidir. Neme, böceklenmeye ve küfe dayanıklıdır. OSB, basit bir malzeme olarak; odun parçalarının veya iri kesim talaşların yapıştırılmasıyla ,elde edilmiş bir malzeme olarak görünmesi sebebiyle güvenli olmadığı sanılabilir. Halbuki OSB, yüksek üretim teknolojisine sahip ahşap malzemedir.osb

Çatı kaplamaları, shingle ve kiramit altında, iç ve dış dekorasyon malzemesi olarak, mobilya üretiminde, prefabrik ev yapımında, beton kalıbı olarak, yer dösemelerinde, duvar ve ara bölmelerde, ambalaj sandık ve palet yapımında, tekne ve yat dekorasyonunda, reklam panosu olarak, depo ve baraka inşaatında, kamyon ve tır karoseri yapımında, raf, dolap, çekmece yapımında sıkca kullanılır.

Kullanım yerleri ve teknik özellikleri OSB kalite derecelerine göre üretilir, dünya standartlarında 4 derece vardır, OSB-1, OSB-2, OSB-3, OSB-4 olmak üzere numara arttıkça kalite de artar. Ayrıca bu numaralandırma OSB'nin kullanılmasına gereken yerleri ve şartları gösterir.

OSB-1, OSB-2, OSB-3, OSB-4 Özellikleri

OSB-1, ambalaj sanayinde sandık, kutu, palet vb. malzemelerin imalatında kullanılır.
OSB-2, inşaatlarda iç cephe duvar bölme malzemesi, ve yer döşemesi olarak kullanılır.
OSB-3, suya ve rutubete dayanıklı olduğu için, binalarda çatı kaplama tahtası olarak kullanılır.

OSB-4, yine çatı kaplama tahtası olarak kullanılabileceği gibi ilaveten dış cephelerde ve beton kalıp malzemesi olarak kullanılabilir.

Genel olarak, OSB çatı kaplama ahşabıdır, ayrıca OSB cephe kaplaması altında, ya da OSB'yi dekoratif taban ve tavan kaplaması olarak kullanılabilir.

OSB mobilya imalatında,beton kalıbı veya inşaat kerestesi olarak da uygulanır.

Özetle OSB, kullanım alanı, dayanıklığı, fiyat avantajı, standart ebatta oluşu, uygulama kolaylığıyla yüzyılımızın en işlevsel ahşap malzemesidir.